От ноември 2009г. започнахме работа по проекта ‘Алтернативни модели на грижа за децата’ с подкрепата на Фондация OAK , и в партньорство с Център за приобщаващо развитие и Асоциация Интегра БДС.
Целта на проекта е да се проучат, систематизират и представят на възможно най-широк кръг от заинтересовани, добрите практики и модели в сферата на грижите за деца от Великобритания и света. Обект на проучване са правната рамка, стандартите и изискванията към помещенията, квалификация и умения на персонала, мерки за сигурност, философията на обучение, методите за приобщаване на деца и родители. Целта е да се изработи подробна и добре сиситематизирана база данни, която да е достъпна за общо ползване на всички, които осигуряват или искат да осигуряват качествена грижа за деца, при съобразяване с българските специфики и условия, както и да се предложат решения за прилагане на тези познания на различни нива: общински и корпоративни детски градини, родителски кооперативи и др.
В рамките на проекта ежемесечно се провеждат и разнообразни теоретически и практически семинари, представящи различни аспекти на грижата за деца.
До този момент сме провели 2 образователни семинара за общо запознаване с философията и методите на Монтесори, на заинтересовани родители и работещи в сферата на грижите за деца; през януари предстоят още 2 семинара за Монтесори, които имат по-практическа насоченост. Водещата Росица Кунева е дипломиран Монтесори педагог с дългогодишен практически и лекторски опит.
През декември проведохме и практически семинар на тема “Развитието на детето” с водещ Анна Трошева, специален педагог и преподавател в СУ, с цел подпомагане родителите в заниманията им с децата. В рамките на 3 срещи бяха представени различни аспекти от ранното детско развитие като сензорно развитие, развитие на речта и на психичните процеси (внимание, памет, мислене).
Предстои и написването на поредица от статии, представящи авторски проучвания на участниците в проекта, на различни модели грижа за деца, както и създаването на онлайн библиотека по темите на детското образование и грижата за деца.
Ще ви информираме периодично за всички постигнати резултати и предстоящи дейности на сайта на Сдружение “Плейцентър Приятели”.
