Официална дефиниция на родителски кооперартив, формулирана и гласувана на Общо събрание на Асоциация за родителските кооперативи и комуникирана пред българските институции и в публичното пространство:
Родителският кооператив (РК) е гражданска инициатива за съвместно отглеждане и обучение на деца при активно родителско участие. Това е ”семейство от семейства” – своеобразна общност от родители, които се обединяват с цел създаването и развитието на общо пространство - среда, близка до семейната, която отразява възгледите и разбиранията на общността по отношение на принципите и методите на отглеждане, възпитание и обучение на децата.
Целта на РК е да осигури на децата възможност да прекарват пълноценно своето време и да се насърчи тяхното емоционално, интелектуално, социално и физическо развитие.
РК е общност, основана на принципите на взаимопомощ и сътрудничество, като осигурява среда за подкрепа и личностно развитие на родителите и останалите, свързани с функционирането на общността участници – учители, специалисти, психолози и други.
РК създава услуга в полза единствено на своите членове и функционира на принципа на поделяне на генерираните разходи между членовете. РК няма комерсиален характер и не цели генериране и разпределяне на печалба.
Управлението на РК се извършва на демократичен принцип – решенията се вземат чрез гласуване от хората в общността.
Всяко семейство участва в кооператива доброволно чрез своя личен принос под формата на труд, дежурства или друга форма, възприета от общността. Всеки РК създава свои вътрешни правила, които регламентират организацията и задълженията на членовете на общността и другите участници в РК.
Родителите в РК носят отговорност за децата си, те са тези, които избират и създават средата и отговарят за това тя да бъде безопасна, стимулираща и да отговаря на нуждите на децата.
Решение на членовете на общонстта е дали в отделни аспекти от дейността на РК (организация, обучение на децата, поддържане на средата и пр.) да бъдат включени и други участници ( специалисти в определени области, педагози, други родители, психолози и т.н.). Те следва да взаимодействат с общността съгласно нейните принципи и правила.
В РК се работи с малка група деца и съотношението дете – възрастен е такова, че да позволява наблюдение на развитието на всяко дете и индивидуален подход на работа спрямо неговите потребности и потенциал. Адаптацията на децата се случва според техните нужди, в присъствието на техен родител или друг близък.